Skip to main content

Historisk chans att minska rökningen

mint 1549247 1920

 

Idag träder förbudet mot mentolcigaretter i kraft och då kommer 110 000 människor, en femtedel av alla rökare i Sverige, att stå inför ett val. Om myndigheterna hade tänkt till, skulle många av dem kunnat bli rökfria.
Läs Bengt Hedlunds debattartikel här.


Sverige har lägst andel rökare i Europa. Inget land har så få människor som blir drabbade av lungcancer som vi. Tyvärr görs få insatser för att på riktigt göra skillnad i utvecklingen framåt.

20 procent av alla rökare står nu inför ett val om vad de ska göra i stället. Våra medlemmar vill informera dem om att mindre skadliga tobaksalternativ finns. Tyvärr tillåter inte svensk lagstiftning detta, vilket det måste bli ändring på.


Stat och myndigheter i Sverige har inte engagerat sig i skademinimering såsom man har gjort i Norge och i hög grad Storbritannien, där man sedan flera år har ett omfattande och officiellt sanktionerat program för skademinimering av rökning. Den 20 maj blir mentolcigarretter förbjudna i Sverige och hela EU, enligt tobaksdirektivet.


Mentolförbudet ger både utmaningar och möjligheter då 110 000 av våra medlemmars kunder mister sin valda produkt. Frågan är vad de kommer att köpa i stället.


Vårt enkla råd till alla dem är att sluta röka och se detta som en chans att bli rökfria. Men alla kommer inte att vilja sluta. Handlare borde då kunna berätta för kunderna att det finns rökfria alternativ med mentol som är mindre farliga. Snus, e-cigaretter och uppvärmd tobak kommer fortfarande att finnas med mentol efter den 20 maj.


Oavsett hur bra branschen är på att anpassa sig till reglerna så kan det inte ersätta en konstruktiv statsmakt. Tänk om Sverige kunde göra som Storbritannien? Ett sanktionerat program för skademinimering som uppmuntrar rökare att välja mindre farliga produkter? Med ett sådant program skulle säkerligen merparten av de 110 000 rökarna av mentolcigarretter flytta till rökfria alternativ, inte till andra cigaretter, vilket tyvärr är det mest sannolika utfallet om ingen information tas fram.

Detta skulle kunna vara Sveriges största steg mot ett rökfritt samhälle i modern tid. 110 000 rökare är drygt en femtedel av alla som röker idag. En sådan åtgärd kostar nästan inget, men gynnar folkhälsan. Detta är en historisk chans som regeringen måste ta. Ge våra medlemmar rätten att berätta om de mindre farliga alternativ till rökning som finns.

Convenience Stores Sweden har på olika sätt informerat berörda myndigheter. Vi har idag på morgonen också sänt ut ett pressmeddelande om den, i vårt tycke, missade chansen att få fler att sluta röka. Det kan läsas här.

BENGT HEDLUND
vd Convenience Stores Sweden