Har du koll på GDPR?

Dagen GDPR närmar sig och du har säkert inte kunnat undgå att märka av den allmänna "GDPR-stressen". Vare sig som mottagare av information eller i eventuell kontakt med dina egna kunder/personal.

Här vill vi därför berätta om hur vi hanterar våra medlemmars personuppgifter samtidigt som de får några enkla tips för sin egen verksamhet.

Den nya dataskyddsförordningen (General Data Protection Regulation - GDPR) innehåller nya regler för hur personuppgifter ska hanteras och som medför ett ännu starkare skydd för den enskilde. Enkelt uttryckt så gäller det att bli mer noggrann med hur du samlar in och sparar personuppgifter.

Vi i Convenience Stores Sweden värnar om våra medlemmars personliga integritet och för att ge dem bättre insyn i hanteringen av sina personuppgifter har vi skapat en integritetspolicy. Den börjar gälla den 25 maj 2018 men du hittar den redan nu via denna länk.
Integritetspolicy CSS

 

Hur ska du då själv agera i din verksamhet för att enkelt anpassa dig till GDPR?

Börja med att kolla vilka personuppgifter som finns sparade på olika sätt i verksamheten. Ta även vara på tillfället och rensa register och fundera ut effektiva metoder för att använda sparade uppgifter på ett så bra och affärsmässigt sätt som möjligt.

Ett tips för att bilda sig en uppfattning om GDPR och dess omfattning är att gå in på myndighetssajten verksamt.se

Allra viktigast är att inte bara strunta i detta utan verkligen kolla upp hur man hanterar personuppgifter.

Här är ytterligare några tips på länkar med bra information:

Vad kräver GDPR att mitt företag lämnar för information?
47 vanliga frågor om GDPR
www.datainspektionen.se


Convenience Stores Sweden

08 - 505 970 30Kontakt

    Pressrum    |    Nyhetsarkiv    |   Rapporter och länkar |  Convenience Stores Index 

c/o Företagarna | 106 67 Stockholm  |  Besöksadress: Rådmansgatan 40
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.